Vidi i klikni

"Vidi i klikni"/Izvor: hak.hr

Hrvatski autoklub (HAK) već nizom godina kroz razne akcije povećava svijest djece o sigurnosti u prometu. Pa su tako ove godine kroz relativno novi preventivno-edukativni program  „Vidi i klikni“ posjetili škole u Dugopolju, Koprivnici, Rijeci i Virovitici. Kako je bilo na radionica pročitajte u HAK reviji, Poruke za roditelje i djecu, br. 274/275, travanj/svibanj 2018. godine, str. 40.-41.

Preventivno-edukativni program  „Vidi i klikni“ provodi se od 2012. godine a namijenjen je djeci uzrasta od šest i sedam godina, tako da se djeca o važnosti i sigurnosti prometa educiraju još u vrtićima. Jedan od glavnih ciljeva ovog programa je smanjiti broj poginule djece u prometu.

Broj poginule djece/Izvor: mup.hr

„Pomoću ovog programa, djeca stječu važne informacije i vještine kojima će biti sigurnije sudjelovati u prometu ali i pozitivno utjecati na navike i ponašanje svojih roditelja“ navodi g. Slavko Tušek iz HAK-a.

Kroz program djeca saznaju o:

• sigurnom načinu ponašanja u prometu
  • prepoznavanju karakterističnih opasnosti kojima su djeca izložena u prometu,
  • korištenju nogostupa,
  • sigurnom prelasku ceste
  • prolasku raskrižjem,
  • prepoznavanju znakova koje u prometu daju vozači automobila (pokazivači smjera),
  • uspostavi vizualnog kontakta / komunikacije pješak – vozač,
  • propisnom, pravilnom i sigurnom ulasku u vozilo te sjedenju i korištenju sigurnosnih pojaseva u automobili,
  • rizicima zbog nepropisnog i nepravilnog sjedenja i nekorištenja sigurnosnih pojaseva.

Program se sastoji od dva djela Djeca kao pješaci i Djeca kao putnici u automobilu.

Više o programu „Vidi i klikni“  možete pročitati na službenim stranicama Hrvatskog Autokluba.

Fotografija/Izvor: hak.hr

Izvori: hak.hr i Revija HAK, Poruke za roditelje i djecu, br. 274/275, travanj/svibanj 2018. godine, str. 40.-41.