Konstantan rast Ryanaira

pixabay.com

Irska zrakoplovna tvrtka Ryanair, poznata po svojim jeftinim letovima, objavila je svoj godišnji performans za razdoblje od ožujka 2017. do ožujka 2018. Za razliku od prošle godine kada se broj putnika kretao oko 120 milijuna, ove godine zabilježeno je čak 130 milijuna putnika, što je postignuto smanjenjem cijena za 3%. Također je prirastao godišnji profit za 10% koji čini 1.45 milijardi eura.

S load faktorom (koeficijentom popunjenosti raspoloživog prostora zrakoplova) od impresivnih 95% Ryanair je ostvario:

Rezultati krajem ožujka 31. ožujak, 2017. 31. ožujak, 2018. Promjena (u %)
Putnici (m) 120.0 130.3 +9%
Prihod (m) €6,648 €7,151 +8%
Prihod poslije poreza (m) €1,316 €1,450 +10%

Ryanair u planu ima uvesti i neke nove rute te nove zrakoplove. Tvrtka je naručila 50 novih zrakoplova. Tako da se očekuje veličina flote od 430 Boeinga 737 među kojima će se nalaziti njih 135 iz serije MAX 200 . Proširenjem tvrtke otvorilo se 1500 novih radnih mjesta te je omogućeno 600 unaprjeđenja za sadašnje radnike. Također su otvorene nove baze u Burgasu, Memmingenu, Napulju i Poznanu. Povećat će se broj ruta kojima su uspostavljene nove destinacije kao što su Jordan, Turska i Ukrajina.

Iako je 2017. bila godina pretrpanosti u Europi, što je rezultiralo u jeftinijim cijenama letova i porastu cijene goriva, Ryanair je uspio zabilježiti profit. Veliki problem stvaraju i štrajkovi koji su sve prisutniji u Europi zbog loših uvjeta rada te koji dovode do otkazivanja i kašnjenja letova.

Unatoč dobroj godini očekuje se da će troškovi porasti u sljedećih 12 do 24 mjeseca. Troškovi osoblja trebali bi narasti za 200 milijuna eura dok bi cijena goriva trebala narasti na 80 dolara po barelu za razliku od prošlogodišnjih 58. No Ryanair očekuje balansiranje troškova goriva nabavljanjem puno štedljivijih Boeing 737 MAX zrakoplova.

Sve u svemu Ryanair svojim pristupačnim cijenama nastavlja rasti što se i očekuje od tvrtke u slijedećih nekoliko godina, no problemi će se nagomilavati kao što su cijene troškova koje se mogu nadoknaditi rastom broja putnika. Ryanair svojim šestogodišnjim planom projektira 600 zrakoplova u svojoj floti koji bi trebali prevoziti 200 milijuna putnika godišnje.

Izvor: airwaysmag.com

Lovro Šojić
Student 2. godine preddiplomskog studija na Fakultetu prometnih znanosti u Zagrebu. Područja zanimanja: zračni promet, aeronautika, budućnost razvitka zrakoplova, utjecaj zrakoplova na okoliš i električni automobili.