Ryanair potpisao povijesni ugovor sa sindikatom pilota!

Zrakoplovna kompanija Ryanair koja bilježi konstantan rast, a o čemu je već pisano na ovom portalu, uslijed najavljivanih štrajkova je još prošle godine uoči Božića najavila priznanje udruženja sindikata pilota. Kako je poslovni model  ultra low cost carriera Ryanair-a temeljen na izrazito niskim operativnim troškovima, u koje, između ostalih, ulaze i plaće radnika, ovaj je potez uprave bio uvjetovan prijetnjom ponovnog otkazivanja više od 20 000 letova.

Michael O’Leary, prvi čovjek Ryanair-a, je u svjetlu krize dva mjeseca ranije u prosincu 2017. poslao otvorena pisma udruženjima pilota u Irskoj, UK-u, Njemačkoj, Italiji, Španjolskoj i Portugalu te ih pozvao na razgovore u sastavu udruženja kako bi razgovarali o većim pravima.

Potpisivanje sporazuma s talijanskim pilotima

Sporazum između ANPAC (Italian Airline Pilots Association), talijanskog sindikata pilota, i uprave Ryanair-a u kojem su piloti dobili do 20% povećanje u iznosima plaća dokazalo je ozbiljnost uprave Ryanair-a u poštivanju danih obećanja krajem 2017. godine. Ovaj je sporazum uslijedio nakon potpisivanja ugovora kojim se priznaje udruženje britanskih pilota koji brojčano, zajedno s talijanskim, čine ukupno 45% pilotskog osoblja koje zapošljava Ryanair.

Štrajkovi kabinskog osoblja u Europi

Ove su godine štrajkovi pilota potresali cijelu Europu. U travnju je otkazano 800 letova kompanije Lufthansa u samo jednom danu, uslijed krize koja ih je zadesla prilikom štrajka pilota. Osoblje je zahtijevalo povećanje plaća od 6% dok je ponuda Lufthanse iznosila 1%.

Air France je kompanija koja učestalo biva žrtvom štrajka pilota, pa je tako, kako prenosi portal thelocal.fr, Air France najavio gubitak od 300 milijuna € uslijed učestalih štrajkova radnika u samo prvom kvartalu 2018. godine. Frédéric Gagey je, ispred grupacije Air France – KLM, izrazio žaljenje što kompanija ne iskorištava mogućnost ostvarivanja profita prateći trendove rasta potražnje u zrakoplovnoj industriji.

Štrajkovi pilota Croatia Airlines-a

Prema navodima koje Sindikat pilota Croatia Airlines-a iznose u javnost, nadaju se kako će Vlada Republike Hrvatske ozbiljno shvatiti, kako kažu, poražavajuću situaciju unutar kompanije, koju može poboljšati isključivo biranje trajne uprave. Predstavnici sindikata navode kako godinu i pol dana nisu u dogovoru s upravom, te pozivaju na što je prije moguće rješenje i najavljuju štrajk usred sezone. Prema službenim podacima, do sada je Croatia Airlines bila prisiljena otkazati 103 leta zbog neispravnosti zrakoplova. Kako će kompanija riješiti ovaj gorući problem te hoće li štrajk predstavnika sindikata netom prije najavljivane privatizacije kompanije uroditi pozitivnim učinkom za kompaniju, saznati će se u narednim mjesecima.

//Izvor:travelweekly.co.uk

Ivica Stepanić
Student četvrte godine zračnog smjera Fakulteta prometnih znanosti u Zagrebu, novinar studentskog internet portala prom.com.hr. Širok spektar interesa unutar aktivnosti zračnog prometa, geopolitičkih utjecaja i svjetskih čimbenika ukupnog razvoja industrije.