Zračna luka Heathrow postaje središte svjetskog zračnog prometa

Heathrow 5th terminal//Izvor: Flickr.com

Odluka Ministarstva prometa i infrastrukture Velike Britanije početkom lipnja o gradnji treće uzletno-sletne staze na jednoj od najprometnijih svjetskih zračnih luka potaknula je rasprave u Velikoj Britaniji i svijetu. Izgradnja treće uzletno staze stvorit će trošak od 16 milijardi £ (oko 18 milijardi €), a očekuje se gurnuti zračnu luku na svjetski vrh liste godišnjeg broja putnika.

Struktura prometa zračne luke Heathrow

Zračna luka Heathrow trenutno ima 79 milijuna putnika godišnje (broj putnika 2016. godine) te zauzima sedmo mjesto u svijetu. Na čelu ove statistike, nekoliko godina zaredom, stoji zračna luka Atlanta u USA. Ipak, kako Heathrow trenutno ima “samo” dvije uzletno sletne staze, čiji je kombinirani učinak od 474 000 operacija (podrazumijeva se ili jedno slijetanje ili jedno uzlijetanje). Jednostavnom matematikom može se ustvrditi da je prosječan broj putnika po zrakoplovu, odnosno po operaciji jednak količniku ukupnog broja putnika i broja operacija.

Također, zračna luka Heathrow ostvaruje velike količine prevezene robe, pa je tako u 2017. godini kroz zračnu luku Heathrow prošlo 1,7 milijuna tona, odnosno 1.7 milijardi kilograma tereta!

Protivnici izgradnji treće USS-e

Kako Heathrow vrši operacije na temelju hub-and-spoke modela, potreban je velik broj širokotrupnih zrakoplova. Ti zrakoplovi unatoč većoj nosivosti troše i više goriva, ispuštaju više onečišćenja i stvaraju više buke. Upravo je to razlog polemika oko izgradnje treće USS-e (uzletno-sletne staze). Naime, udruge stanara, kako piše independant, dio političara i aktivisti su se pobunili protiv stvaranja dodatnih kapaciteta jer, kako kažu, onečišćenje povećanog cestovnog prometa će uvelike pridonijeti postojećem onečišćenju te ukupnom pogoršanju kvalitete življenja.

Alternative gradnji

Kako je London svjetska metropola koju opslužuje ukupno 5 međunarodna aerodroma : London City Airport, Heathrow, Gatwick, Stansted i Luton. Protivnici izgradnje treće USS-e predlažu da se jedna od alternativnih zračnih luka proširi, kako bi se smanjio utjecaj na stanovnike Londona. Treća bi USS-a pak stvorila dodatne kapacitete na zračnoj luci Heathrow, a i omogućila potencijalno barem 40 milijuna dodatnih putnika godišnje. Prema procjenama, Heathrow bi bio u mogućnosti ostvarivati do čak 130 milijuna putnika godišnje, obzirom na trenutnu potražnju!

//Izvor: heathrowexpansion.com

Ivica Stepanić
Student četvrte godine zračnog smjera Fakulteta prometnih znanosti u Zagrebu, novinar studentskog internet portala prom.com.hr. Širok spektar interesa unutar aktivnosti zračnog prometa, geopolitičkih utjecaja i svjetskih čimbenika ukupnog razvoja industrije.