Noćna vožnja biciklima

Fotografija - Second Perspective za Avantoura

Prošlog tjedna u gradu Zagrebu je održana Noćna vožnja biciklima pod organizacijom skupine troje studenata koja se zove Avantoura. Iz želje nastavljanja održavanja Noćne vožnje biciklima, događaja koje su prvotno na facebook-u kreirale dvije studentice, te iz želje za novim avanturama, troje studenata osmislilo je projekt pod nazivom Avantoura.

– Avantoura je projekt koji je smišljen kao pokret na razini cijele zajednice biciklista, ali i šire. Avantourom želimo pokazati i dokazati da je za dobru zabavu i druženje, a istovremeno promicanje zdravog načina života dovoljno uzeti bilo koji bicikl, te nam se pridružiti na našim mnogobrojnim eventima! – rekao nam je Patrik Potočki jedan od začetnika Avantoure.

Foto: Hana Šmerek

Odaziv na njihov događaj, kako kažu, bio je iznenađujuće velik, čak 1086 ljudi kliknulo je da je zainteresirano za događaj, a 275 da dolazi. Točan broj sudionika u Noćnoj vožnji biciklima se ne zna, ali se procjenjuje na oko 150 ljudi u dobi od oko 9 do oko 60 godina. Bilo je to veliko i ugodno iznenađenje, s obzirom na to da je sve krenulo iz zezancije. Vožnja je krenula oko 20h od Granita koji pamti kod Gradskih fontana, popularno zvanog piramida ili “masonska piramida”. Ruta je iznosila približno oko 24 km, te je trajala između 1h i 40min. do 2h. Kraj rute bio je Adrenalinski park kraj Glavnog željezničkog kolodvora gdje se događaj nastavio uz druženje sudionika vožnje. Vožnja se odvijala bez policijske pratnje, ali uz poštivanje prometnih pravila što je događaj učinilo još zanimljivijim, te je ukazalo na određene nedostatke.

Zagrebačka biciklistička infrastruktura zasigurno nije zadovoljavajuća, no približava se toj tituli, do duše vrlo sporo. Sigurno bi trebalo postojati više traka za bicikliste i slično, ali velik je problem i neumreženost auta i biicklista u prometu – rekao je Patrik Potočki.

Nova Noćna vožnja biciklima trebala bi se održati 27.4. kako je i objavljeno na facebook stranici Avantoure. Ukoliko ste propustili ovu, a događaj vam se čini zanimljivim, izvadite bicikl iz šupe postavite na njega svijetla i 27.4. uživajte u noćnoj vožnji i upoznavanju novih ljudi.

Pogledajte kako je to izgledalo na prošloj noćnoj vožnji: