KONFERENCIJA „ŽELJEZNICA – GENERATOR RASTA? DA ILI NE?“

Ilustracija / Autor: Ante Klečina

Savez za željeznicu, Fakultet prometnih znanosti, Hrvatska Gospodarska komora i Hrvatska zajednica županija, u utorak 9. svibnja  2017. na zagrebačkom Fakultetu prometnih znanosti (Kampus Borongaj) od 11 do 14 sati, organiziraju   konferenciju „Željeznica – generator rasta? Da ili ne?“

Svrha konferencije je podizanje svijesti i aktualizacija teme željeznice te poticanje donositelja odluka na strateško promišljanje i aktivno bavljenje problemima željeznice. Također, cilj  je ukazati na važnost ukupnog željezničkog sustava i prateće industrije koja gubi bitku s potrebnom modernizacijom infrastrukture i prilagodbom sustava na nove uvjete liberalizacije tržišta.

Na konferenciji će se tražiti odgovori na niz aktualnih pitanja vezanih uz željeznički sustav u Hrvatskoj, a posebna pažnja dat će se temi željeznice kao generatoru rasta i razvoja hrvatskog gospodarstva te kao ključnom činitelju u povezivanju čitave države. Održiv promet i njegove komponente intermodalni prijevoz tereta, a posebno integrirani prijevoz putnika, uz željeznicu kao nositelja, izravno utječe na mobilnost stanovništva te može uvelike utjecati na smanjenje iseljavanja, što je glavni prioritet aktualne vlade RH i predsjednice RH.

Konferencija će biti  organizirana u dvije panel rasprave:

1. „EU je izabrala željeznicu! A Hrvatska?“ u kojoj će prometni stručnjaci i gospodarstvenici razgovarati o trenutnom stanju željeznice u Hrvatskoj. Organizatori očekuju to da će sudionici panela dati i preporuke za učinkovita kratkoročna i dugoročna rješenja kojima bi željeznički sustav trebao uhvatiti „zadnji vlak za Europu“.
    • Sudionici:
      • akademik Ivan Miloš, predsjednik NO HŽ Infrastrukture,
      • član Uprave HŽ Infrastrukture Ivan Kršić,
      • prodekan FPZ-a dr. sc. Tomislav Josip Mlinarić,
      • potpredsjednica HGK Mirjana Čagalj,
      • ekonomski analitičar Damir Novotny,
      • član Vijeća za domovinsku sigurnost predsjednice RH umirovljeni admiral Davor Domazet Lošo i
      • bivši direktor HŽ-a Marijan Klarić.
  1. „Nije 5 do 12 nego je 12 i 10!“ u kojoj od predstavnika parlamentarnih stranaka želimo dobiti odgovore na niz pitanja, među kojima su: kako ostvariti ciljeve zacrtane u prometnoj strategiji, kako pokrenuti radnu snagu i zaustaviti iseljavanje, kako željeznicom pokrenuti industriju, kako pokrenuti Hrvatsku putem tračnica
    • Sudionici:
      • državna tajnica u Ministarstvu pomorstva, prometa i infrastrukture dr. sc. Nikolina Brnjac
      • župan bjelovarsko-bilogorski Damir Bajs,
      • predsjednik saborskog odbora za pomorstvo, promet i infrastrukturu Pero Čosić(HDZ),
      • predsjednik stranke ORAH Mladen Novak,
      • glavni tajnik Živog zida Tihomir Lukanić,
      • saborski zastupnik Mosta nezavisnih lista Tomislav Panenić te
      • saborski zastupnik SDP-a  dr.sc. Siniša Hajdaš Dončić.

Zaključci sa preporukama za kratkoročne i dugoročne mjere za bolju željeznicu bit će podloga za daljnje akcije, informiranje i lobiranje kod donositelja odluka te poticaj za naredne konferencije na uže teme iz područja željeznice i željezničke industrije.

Više o prijavama na poveznici.

Organizatori:
Savez za željeznicu,  www.szz.hr
Fakultet prometnih znanosti, www.fpz.unizg.hr
Hrvatska gospodarska komora, www.hgk.hr
Hrvatska zajednica županija,  www.hrvzz.hr

Pokroviteljica:
Predsjednica RH, Kolinda Grabar-Kitarović, predsjednica.hr

Izvor: Savez za željeznicu

Marin Dokoza
Magistar željezničkog prometa, entuzijast i ljubitelj željeznice. Zanimaju ga područja održive mobilnosti, željezničkog prometa i urbanog prometnog planiranja.