Najbolji događaj godine u organizaciji – studenata

Izvor: Urbana utopija

Prošlog je tjedna u organizaciji Kluba studenata geografije održan kongres pod nazivom „Urbana utopija“. Trodnevni kongres sa iscrpnim, ali zanimljivim programom ponudio je mnoštvo zanimljivih izlaganja i stručnih rasprava. Može se reći da je gotovo svaka struka mogla pronaći nešto za sebe. Cijeli događaj održan je u nevjerojatno lijepom i modernom prostoru kuće arhitekture ORIS.

Predstavnici Fakulteta prometnih znanosti / Izvor: Urbana utopija

Događaj je trajao od 10. do 12. studenog, počevši sa svečanim otvaranjem u petak u poslijepodnevnim satima. Ulaskom na kongres na trenutak zaboravite da se tu Hrvatskoj, da postoje problemi sa odlaskom mladih ljudi te da nam fali mladih i ambicioznih ljudi koji su spremni na promjene. Svi se druže, razmjenjuju ideje, komuniciraju i povezuju se.

Događaj  je podijeljen u pet sekcija:

• Geološki izazovi
  • Funkcionalni gradski promet
  • Suvremeni urbani turizam
  • Revitalizacija kroz prenamjenu i
  • Pametni gradovi.

U svakoj sekciji su održane prezentacije projekata, ideja, završnih i diplomskih radova koje su na kraju komentirane od strane stručnjaka. Sve prezentacije izradili su studenti.

U sklopu sekcije Funkcionalni gradski promet održane su tri prezentacije sa sljedećim temama:

• Integrirani javni prijevoz: rješenje za funkcionalni gradski promet, Marin Dokoza, Fakultet prometnih znanosti
  • Održivi promet u gradovima – Josip Gjergja i Lidija Kožar, Prirodoslovno-matematički fakultet Sveučilišta u Zagrebu – Geografski odsjek
  • Utjecaj željezničke infrastrukture na uvjete odvijanja gradskog prometa od Zapadnog kolodvora do željezničkog nadvožnjaka ulice B. Adžije u Zagrebu – Ivana Lesić, Jakov Perković, Građevinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu

Predavanje Marina Dokoze / Izvor: Urbana utopija

Prva tema o integriranom javnom prijevozu govorila je o ideji integriranog javnog prijevoza i važnosti ovog sustava za društvo, gospodarstvo i ekonomiju. Koristeći činjenice i brojke iz raznih priznatih istraživanja prisutnima se pokušalo objasniti uloga prometnog sustava u svakodnevnom životu. Druga tema govorila je o elementima održivog prometa u gradovima i što svaki element znači. Zadnja tema prijedlog je tri rješenja za problem odsječenosti prostora željezničkom prugom. Studenti su analizirali postojeće stanje i ponudili tri rješenja, izgradnju željezničkog nadvožnjaka, spuštanje pruge u tunel i rekonstrukciju cesta i izvedba manjih promjena na postojećem stanju.

Ivana Lesić i Jakov Perković / Izvor: Urbana utopija

Raspravu koja je uslijedila započeli su doc. dr. sc. Borna Abramović i dr. sc. Petar Feletar sa Fakulteta prometnih znanosti. Ova dva stručnjaka analizirali su prezentirane radove pri čemu su govorili o važnost multidisciplinarnosti u današnjem svijetu. To je potaknulo prisutne da postave pitanja poput opravdanosti izgradnje novog rotora u Zagrebu, izgradnju Zagrebačkog metroa ili problem autobusnog kolodvora. Bez obzira na multidisciplinarnost razvila se odlična diskusija koje često fali u redovnom fakultetskom obrazovanju.

U sklopu događaja je organiziran i terenski posjet Sesvetama. Radi se o starom pogonu tvornice Sljeme koji se nalazi u samom centru uz željezničku prugu, a na čijem mjestu se planira sagraditi i dograditi mnoštvo sadržaja koji bi građanima ove najveće gradske četvrti ponudio puno kvalitetniji javni prostor. Terenski posjet vođen je uz pomoć stručnih ljudi iz Udruge Zelene i plave Sesvete.

Na kraju, velike pohvale Klubu studenata geografije koji je ovaj događaj i organizirao. To je udruga studenata geografije koja je nastala 1999. godine i do danas rade vrhunske projekte poput ovog kongresa unatoč malom broju studenata i nedovoljnom poštovanju prema geografskoj struci. Kroz razgovor sa članovima Udruge može se osjetiti entuzijazam i zainteresiranost studenata da budu aktivni studenti i rade promjene.

Više informacija na poveznici.

Prezentacije:

Održiva mobilnost u gradovima

Utjecaj željeznice na odvijanje prometa

Integrirani javni prijevoz