Android drži 84,7% udjela na tržištu

Prema istraživanjima Gartnera Android operativni sustav je ostvario povećanje od 1,4 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine.  Operativni sustav iOS također bilježi  rast od 0,6 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine. iOS tako zauzima 13,1 posto udjela na tržištu. Tako su oba dominantna operativna sustava zabilježila  rast.

Najveći gubitnik svakako je Windows Phone koji je pao na 1,7 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine kada je zauzimao 3 posto. Istraživanje je pokazalo kako i BlackBerry polako nestaje s tržišta trenutno zauzimajući svega 0,3 posto za razliku od istog razdoblja prošle godine kada je zauzimao 0,8 posto.

iOS-vs-Android-vs-Windows-PhoneŠto se tiče samih proizvođača, Apple-u je porasla prodaja s prošlogodišnjih 12,5 posto na 13,1 posto što konkretno znači  46,06 milijuna prodanih uređaja. Samsung i dalje broji više prodanih uređaja u odnosu na Apple, te je tako prodao 83,5 milijuna uređaja zauzimajući 23,7 posto udjela na tržištu. Na trećem mjestu nalazi se Huawei koji je porastao  za 2,5 posto te tako zauzima 7,7 posto što konkretno znači 27,26 milijuna prodanih uređaja. Lenovo je pao na četvrto mjesto, a Xiaomi drži peto mjesto.

Predviđanja za iduću godinu govore kako bi Samsung moga povećati tržišni udjel jer je najavio spuštanje cijena uređaja. Predviđanja govore i kako bi se LG trebao vratiti u top 5 tako što će izbaciti Xiaomi  koji je za iduću godinu najavio osvajanje zapadnog tržišta.

Izvor: ictbusiness.info

Izvor fotografija: ictbusiness.info, thedroidguy.com

Ana Papac
Studentica informacijsko komunikacijskog prometa na Fakultetu prometnih znanosti. Područje interesa: razvoj bežičnih tehnologija i usluga, te IT sigurnost.