Znate li koja Država ima najsmrtonosnije ceste?

www.thaivisa.com

Po podacima Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), godišnje na cestama diljem svijeta pogiba 1,25 milijuna ljudi, a svakih šest sekundi netko pogine ili postane trajni invalid. Također, više od 20 milijuna ljudi biva teže ili lakše ozlijeđeno. Posebno zabrinjava što je pogibija u cestovnom prometu glavni uzrok smrtnosti mladih od 15 do 29 godina.

Za prometne nesreće nije kriv samo ljudski faktor već značajni utjecaj imaju stanje vozila i cestovne infrastruktura. Upravo to dokazuje i činjenica sa Tajlandskih cesta – u samo pet dana oko Nove godine u prometu je poginulo 423 ljudi, a godišnje na Tajlandu smrtno strada 24.000 osoba.

www.thaivisa.com

Više od 4000 je ozlijeđeno između 28. prosinca i 3. siječnja, reklo je ministarstvo za sprječavanje nesreća i njihovo ublažavanje. Ovogodišnji broj žrtava je niži nego što je bio prošlogodišnji rekordni s 478 mrtvih, zbog vladinih kampanja za sigurnost na cestama i strožim kontrolama na nadzornim točkama, prema zamjeniku ministra unutarnjih poslova Sutheeu Makboonu.

Do tri četvrtine nesreća sudjelovali su motociklisti, što je popularan način prijevoza u Tajlandu.

www.thaivisa.com

U 2015. Svjetska zdravstvena organizacija je u izvješću navela kako je Tajland odmah do Libije po broju poginulih na cestama. Agencija je procijenila da čak 36,2 ljudi na 100.000 pogine na cestama Tajlanda što čini oko 24.237 ljudi godišnje. U studenome 2017. internetska stranica Svjetski atlas rangirala je ceste Tajlanda kao najsmrtonosnije na svijetu, nakon kojih dolaze Malavi i Liberija.

Izvor: Jutarnji.hr

Ivana Tomić
Studentica cestovnog prometa na Veleučilištu u Rijeci. Područje interesa: sigurnost cestovnog prometa, upravljanje u incidentnim situacijama, prijevozna sredstva u cestovnom prometu, prometno planiranje te upravljanje mobilnošću u gradovima.