Promet je bitan! – TEDx Zagreb

IZVOR: www.flickr.com/photos/tedxzagreb

TEDx Zagreb Salon Zebra događaj održao se u utorak 13.2.2018. s početkom u 18h u Tehnološkom parku Zagreb. Gosti ovog TEDx-a bili su iz Zagrebačkih cesta, Gradskog ureda za promet, Fakulteta prometnih znanosti, MUP prevencija u prometu te invalidi i biciklisti. Događaju je prisustvovalo oko 50-ak ljudi od kojih je dobar dio podijelio svoje ideje i viđenje problematike.

Događaj je započeo prikazivanjem četiri TED govora na zadanu temu kao poticaj na razmišljanje o budućnosti prometa u Zagrebu. Tako smo mogli čuti o prijedlogu uvođenja novog prometnog znaka, kako je Stockholm smanjio gužve, što sve može biti električno vozilo te priču čovjeka koji je posvetio život spašavanju ljudi. Bili su to lijepi govori koji su vidno potaknuli raspravu između gostiju i publike.

Tako smo mogli čuti prijedlog o spuštanju cijelog cestovnog prometa ispod površine grada Zagreba po primjeru Bostona. Gospodin Marko Ševrović, predstojnik Zavoda za prometno planiranje Fakulteta prometnih znanosti Sveučilišta u Zagrebu, natuknuo je da se to nije pokazalo najboljim rješenjem. Gužve se nisu riješile nego spustile ispod zemlje, a kritici ove ideje se pridružio i gospodin iz publike sa pitanjem o financijskoj isplativosti te ideje.

IZVOR: www.flickr.com/photos/tedxzagreb – Događaju je prisustvovalo oko 50-ak ljudi od kojih je dobar dio podijelio svoje ideje i viđenje problematike.

Pričalo se još o biciklističkoj infrastrukturi i nekulturi nesmotreno brzih biciklista. Biciklistička staza na Zelenom valu zapad-istok dobar je primjer problematike biciklističkog prometa. Biciklisti koji ne voze s dozom opreza stvaraju probleme pješacima, a i obratno. Pješaci koji hodaju biciklističkim stazama ometaju bicikliste u sigurnom prometovanju. Složnim pljeskom publika je nagradila gospodina koji je kao riješenje ovog problema naveo prometnu kulturu. Međusobna interakcija sudionika u prometu dobrom gestom uvelike pridonosi rješavanju ovoga problema.

Govorilo se još i o broju punionica za električna vozila i njihovoj ispravnosti. Baš kao i o rješavanju problema parkiranja običnih automobila na parkirna mjesta predviđena za električna ili hibridna vozila. Važna tema o kojoj se možda dovoljno ne priča, ali se pričalo na TEDx Zagreb Salon Zebra je prometna mobilnost osoba sa invaliditetom. Kao ideja spomenuto je postavljanje prilaznih rampi na svim stanicama. Čime bi se olakšao ulaz u nisko-podne tramvaje osobama u kolicima.

Po završetku trosatnog događaja i kvalitetne rasprave lako se moglo zaključiti da bliska budućnost prometa u gradu Zagrebu nisu taxi dronovi ili projekti vrijedni milijarde eura. Budućnost je premještanje automobila iz same jezgre grada, poboljšanje javnog gradskog prijevoza, bolja međusobna povezanost mjesta u okolici grada, biciklistički promet, prilagodba infrastrukture ljudima s invaliditetom, bolja komunikacija ustanova i službi koje se na bilo koji način bave prometom grada i za kraj, ali nikako manje bitna, prometna kultura.

Sebastijan Hleb
Student Fakulteta prometnih znanosti Sveučilišta u Zagrebu, inicijator inicijative Avantoura te novinar studentskog internet portala prom.com.hr. Područja interesa; cestovni i gradski promet, biciklistički promet te prometno planiranje i projektiranje.