Stradavanje djece u prometu

Prometni znak A34- djeca na cesti/Izvor: pismorad.hr

Može se reći da su djeca najranjiviji sudionici u cestovnom prometu.

Zabrinjava da je broj stradale djece porastao u 2017. godini, te je definitivno vrijeme za mjere koje će to smanjiti.

Iz HAK-a navode kako Europsko vijeće za transport misli da bi trebalo poduzeti ove mjere:
-ograničiti brzinu,
-tražiti uvođenje aktivno sigurnosnih sustava u sva vozila, a ovaj put je naglasak na automatskom upozorenju kad s vozilom prijeđete ograničenje brzine na nekoj cesti,
-automatizirano kočenje u slučaju nužde,
-apelirati na pravilno korištenje autosjedalica.

HAK također navodi kako najmanje djece stradava u Švedskoj, dok ih najviše stradava u Rumunjskoj.

I za kraj treba napomenuti da u Hrvatskoj već dugi niz godina HAK provodi prometno-edukativnu akciju „Sigurno u školu s HAK-om“, dok MUP provodi akciju „Poštujmo naše znakove“.

Ilustracija/Izvor:pixabay.com

Izvor: Revija HAK, Vrijeme je za akciju, br. 274/275, travanj/svibanj 2018. godine, str. 4.