1.3.2 Ispravljači

 

Ako je iznos napona na diodi ud sa slike 1.3-1, velik u odnosu na napon praga diode Uh , onda je u slučaju kada je ud > 0, uT » u i kod analize rada kruga u većini primjena koristi se model idealne diode. Uz navedene pretpostavke, kada je valni oblik ulaznog signala opisan izrazom

 

(1.3-2)

 

krug na slici 1.3-1 predstavlja poluvalni ispravljač. Naziv je izveden iz izgleda valnog oblika signala na izlazu kruga koji istovremeno odgovara naponu na trošilu, ut(t), slika 1.3-3. Budući se u analizi rada poluvalnog ispravljača kao model diode koristi sklopka, izlazni napon čini samo pozitivni poluval ulaznog napona.

 

S druge strane poluvalni ispravljač se može promatrati kao krug kod kojeg izlazni napon u svakom trenutku slijedi ulazni napon osim u slučaju kada je ulazni napon negativnog iznosa. Negativne vrijednosti ulaznog napona su odsječene.

sl_133.gif (4975 bytes)

Slika 1.3-3 Valni oblici na (a) ulazu i (b) izlazu poluvalnog ispravljača

 

 

Punovalni ispravljač za propuštanje pozitivnog dijela ulaznog napona i za ispravljanje, invertiranje negativnog dijela ulaznog napona, koristi dvije ili više dioda. Jedan od mogućih spojeva prikazuje slika 1.3-4(a). Spoj je sastavljen od dva poluvalna ispravljača pri čemu svaki djeluje pri jednom polaritetu ulaznog signala. Sastavljeni izlazni napon se dobiva na zajedničkom otporniku koji predstavlja trošilo otpora RT. Valni oblici su prikazani na slici 1.3-4(b).

sl_134_a.gif (2825 bytes)

sl_134_b.gif (5950 bytes)

Slika 1.3-4 (a) Punovalni ispravljač i (b) odgovarajući valni oblici napona

 

Za vrijeme prve poluperiode u(t), ua ja napon na trošilu kad struja teče kroz diode D1, dok je ub napon za vrijeme druge poluperiode ulaznog napona, kad struja teče kroz diode D2.

Ispravljači se uglavnom koriste u izvorima napajanja gdje je izmjenične signale potrebno pretvoriti u istosmjerne. Da bi se izbjegle izmjenične komponente (ripple) prisutne u izlaznom naponu, ispravljeni napon se propušta kroz niskopropusni filter. U najjednostavnijem spoju krug na slici 1.3-4 se proširuje tako da se otporu RT paralelno dodaje kondenzator C. Dobiveni valni oblik izlaznog signala prikazuje slika 1.3-5.

sl_135.gif (4393 bytes)

Slika 1.3-5 Izlazni valni oblik u slučaju paralelnog spajanja RT i C

 

 

Slijedi opis rada sklopa punovalnog ispravljača s početkom u t = t1, slika 1.3-5. U vremenskom intervalu od t1 do t2 vode diode D1 i valni oblik izlaznog napona slijedi valni oblik ulaznog napona. U trenutku t = t2, ulazni napon dostiže najveću vrijednost. Za t > t2, ulazni napon opada smanjenjem poluperiode sinusoide, ali se napon na kondenzatoru C ne izbija tako brzo kao što opada sinusni val. Posljedica toga je da napon uT(t) nepropusno polarizira diode D1 za vrijeme t > t2 i diode ne vode. Diode D1 ostaju u stanju zapiranja do treće poluperiode ulaznog signala. Za vrijeme druge poluperiode diode D2 vode u vremenskom intervalu od t3 do t4, a zatim ne vode, kao što su to činile diode D1 u prvoj poluperiodi. Postupak se ponavlja u ostalim poluperiodama. Za vrijeme kada diode ne vode, kondenzator se prazni samo preko otpornika RT, a napon uT(t) eksponencijalno opada prema izrazu , pri čemu RTC predstavlja vremensku konstantu opadanja napona. Ako je vremenska konstanta

(1.3-3)

promjene napona uT(t) su zanemarive i uT(t) ima približno stalnu vrijednost.

 

povratak