2.8.3 Pojačala klase B

Na slici 2.8-3 prikazana su tri pojačala klase B. Sva tri pojačala koriste dva tranzistora i radi načina svoga rada nazivaju se protutaktnim pojačalima.

 

Krug na slici 2.8-3(a) koristi transformatorsku vezu. Otpornici R1 i R2 služe za dovođenje tranzistora Tr1 i Tr2 do točke zapiranja. Da bi se izbjegla izobličenja, do kojih dolazi u praksi radna točka se nalazi malo iznad točke zapiranja tranzistora. Budući su struje koje teku male, rad pojačala odgovara radu u klasi B. Uz pozitivnu vrijednost napona ug, tranzistor Tr1 vodi dok je tranzistor Tr2 u zapiranju. Kada je pak vrijednost napona ug negativna, Tr2 vodi, a Tr1 je u zapiranju. Zbroj struja tranzistora Tr1 i Tr2 odgovara struji trošila. Dakle, trošilo vidi signal približno proporcionalan naponu ug, a Tr1 i Tr2 vode samo u slučaju postojanja signala. To ima za posljedicu učinkovitost pojačala definiranu kao odnos snage signala predane trošilu prema ukupnoj snazi pojačala. Učinkovitost pojačala klase B može biti puno veća negoli učinkovitost pojačala klase A. U idealnom slučaju učinkovitost pojačala klase B je 78.5 % u odnosu na 25 % kod pojačala klase A.

 

Nedostatak protutaktnog pojačala ogleda se u postojanju protufaznog pogonskog signala za tranzistore Tr1 i Tr2. Na slici 2.8-3(a) pogonske signale daje transformator T1. Signale je moguće dobiti i bez upotrebe transformatora korištenjem pojačala u spoju zajedničkog emitera, pri čemu se naponi jednakih amplituda uzimaju s kolektora i nepremoštenog otpornika u grani emitera, slika 2.8-3(b). Takvo pojačalo se naziva i razdjelnikom faze (phase splitter).

sl_283_a.gif (3995 bytes)

sl_283_b.gif (4254 bytes)

sl_283_c.gif (4204 bytes)

 

Slika 2.8-3 Protutaktna pojačala: (a) transformatorska veza, (b) spoj zajedničkog emitera bez transformatora i (c) spoj emiterskog sljedila bez transformatora

 

povratak