Zrakoplov koji je promijenio svijet

//Izvor: Flickr.com

Prije točno 50 godina, 09 veljače 1969, prvi let zrakoplova okrunio je napore 50 tisuća ljudi zaslužnih za izgradnju zrakoplova u samo 16 mjeseci. Ipak, ni tada nitko nije mogao pretpostaviti kako se radi o novoj eri zrakoplovstva – Jumbo Jet eri. Zrakoplov 747 punih je 37 godina držao prvo mjesto na ljestvici putničkih mjesta za jedan zrakoplov. Inačice ovog zrakoplova mogle su prevesti i do 600 putnika, ovisno o konfiguraciji putničke kabine. Radi se o masivnom zrakoplovu na dva kata na samom vrhu kojeg je smještena pilotska kabina.

Značaj zrakoplova 747

//izvor: Flickr.com

U vrijeme proizvodnje, s relativno niskim cijenama goriva, ovaj je zrakoplov bio izrazito konkurentan. Cijena prijevoza jednog putnika, obzirom na sada golemi kapacitet u usporedbi s drugim zrakoplovima, drastično je smanjena. Posljedice smanjenja cijene putničke karte su dvojake – više je ljudi moglo putovati zračnim prometom i konkurencija je morala smišljati načine kako ostati konkurentni, potičući razvoj industrije. Šira populacija koja je mogla putovati istovremeno je doprinosila proizvodnji još zrakoplova, otvaranju dodatnih linija, sve većoj prometnoj poveznosti.

Jumbo Jet u brojkama

Zrakoplov koji ima 4 motora, 2 palube, često tri različite klase putnika (prva klasa, poslovna klasa, ekonomska), kapacitet od 417 – 600 putnika, domet od 12 000 do 15 000km (udaljenost od Šangaja do Buenos Airesa ili ukupan promjer Zemlje), procjenjeno prevezenih 6 MILIJARDI putnika i ukupno prevaljenih 57 milijardi nautičkih kilometara (137 tisuća udaljenosti od Zemlje do Mjeseca), sa 6 inačica koje i danas “vladaju” (najčešća 747-400), koji je korišten za prijevoz NASA shuttle-ova, od pilota nazvan “Flying Arrow”, a od čovječanstva “Queen of the Skies”,obilježio je proteklih 50 godina, jednako kao što će i budućih. Uz namjeru korištenja sljedećih 20 godina, pretežito u teretnim inačicama, značaj za povijesni značaj 747ice ostat će zauvijek nedvojben!

//Izvor: airlineratings.com

Ivica Stepanić
Student četvrte godine zračnog smjera Fakulteta prometnih znanosti u Zagrebu, novinar studentskog internet portala prom.com.hr. Širok spektar interesa unutar aktivnosti zračnog prometa, geopolitičkih utjecaja i svjetskih čimbenika ukupnog razvoja industrije.