Novi Airbus A220-100 – prvi u SAD-u

Airbus-A220-100Airbus-A220-100 / Izvor: airbus.com

Generacija novih zrakoplova stiže. Najnoviji Airbusov zrakoplov A220-100, nakon isporuke u Lufthansu sada je dostavljen i u Delta Airlines. Time je postao prvi A220-100 zrakoplov u Sjedinjenim Američkim Državama. Delta Airlines planira do 2020. zamijeniti 20% starijih, manje efikasnih zrakoplova. Tako započinje nova era energetski učinkovitih letjelica, sa smanjenom potrošnjom goriva. Za sada su stigle 4 jedinice od naručenih 40.

Zrakoplov se sastoji od 109 sjedala, od kojih su 12 First Class, a 15 u tzv. Delta Comfort + klasi. Po sredini trupa nalazi se jedan prolaz koji dijeli putničku kabinu u konfiguraciji 2-3. Sjedala su šira, čime povećavaju komfor putnika. Svako sjedalo je na svojoj pozadini opremljeno bežičnim tabletom koji sadrži različite aplikacije, filmove i serije kako bi putnikov let bio što zabavniji. Pretinci za prtljagu iznad sjedala su dimenzionirani za velik kapacitet uzimajući u obzir veličinu zrakoplova.

Posada Airbus A220-100 može evakuirati zrakoplov u manje od 15 sekundi

A220-100 je uskotrupni zrakoplov koji poprima karakteristike širokotrupnog zrakoplova. S činjenicom da ima najbolje performanse goriva u svojoj klasi čini A220-100 vrlo primamljivim, pogotovo s osvrtom na budućnost.

Karakteristike:

Maksimalna brzina 0.82 Mach
Korisna nosivost 19.4 t
Domet 5741 km
Raspon krila 35.1 m
Dužina 35 m
Visina 11.5 m
Širina trupa 3.7 m

Delta Airlines je već uspostavila linije New York (LGA) – Boston i New York (LGA) – Dallas (FW), a planira također nadodati i slijedeće linije:

Detroit -Dallas (Ft. Worth) Ožujak
New York (LGA) – Houston (IAH) Travanj
Salt Lake City – Dallas (Ft. Worth) Svibanj
Minneapolis (St. Paul) – Dallas (Ft. Worth) Lipanj
Houston (IAH) – Detroit i Minneapolis (St. Paul) Srpanj
Houston (IAH) – Salt Lake City Srpanj
New York (JFK) – Dallas (Ft. Worth) Kolovoz.

Izvor: news.delta.com

Lovro Šojić
Student 3. godine preddiplomskog studija na Fakultetu prometnih znanosti u Zagrebu. Područja zanimanja: zračni promet, aeronautika, budućnost razvitka zrakoplova, utjecaj zrakoplova na okoliš i električni automobili.