Airbus odustaje od zrakoplova A380

//Izvor: Flickr.com

Nakon što smo na portalu pisali kako je jedan nebeski gigant ove godine obilježio čak 50 godina proizvodnje, sa posljednjim isporukama Korean Airu , nakon “samo” 14 godina od prvog leta proizvodnja jednog drugog “titana” prestaje. Ovaj golemi zrakoplov prima do 850 putnika u konfiguraciji jedne klase. Za usporedbu, Boeing 747, kojeg mnogi znaju kao “double decker” – zrakoplov sa djelomične dvije palube može primiti “tek” 600 putnika. Promjer krila zrakoplova je 80 metara

Kompanije s naručenim A380 zrakoplovima

Titula najluksuznijeg komercijalnog zračnog prijevoznika s razlogom pripada upravo Emirates kompaniji, a istim i najviše naručenih zrakoplova A380. Uz prestižnu prvu klasu putovanja koja uključuje sve od hrane po narudžbi do kupaonica i kreveta. Duga su putovanja upravo temelj poslovnog plana najvećih prijevoznika na Bliskom Istoku. Stoga, ne čudi da su upravo prijevoznici Bliskog Istoka najviše zainteresirani luksuzom kojeg omogućuje putovanje najvećim komercijalnim zrakoplovom svih vremena.

Luksuzni izgled kabine prve klase

//Izvor: Flickr.com

Razlog gašenja projekta A380

Mnogo je razloga zašto Airbus prestaje sa isporukama 2021. godine. Zrakoplov ove veličine, sa golemim kapacitetom, mora biti popunjen gotovo do zadnjeg mjesta, kako bi opravdao jednako goleme operativne troškove. Linije koje konstantno broje do 800 putnika, više puta na dan, rijetke su. Stoga, malo prijevoznika može financijski opravdati korištenje zrakoplova. Dodatan razlog je nemogućnost isporuke dovoljnog broja motora od strane proizvođaća Rolls Roycea. Možda najveći razlozi  ukidanja proizvodnje leže upravo u konkurenciji drugih tipova zrakoplova -A350, -A320 i drugih proizvođaća Boeing -777. Svi navedeni zrakoplovi imaju dva motora i bitno manju potrošnju goriva. Airbus A380 koristi snagu četiri motora čime troši više goriva od zrakoplova sa dva motora. Iz ovih je razloga A380 jednostavno nepraktićan za većinu operatora.

//Izvor: theguardian.com

Ivica Stepanić
Student pete godine zračnog smjera Fakulteta prometnih znanosti u Zagrebu, novinar studentskog internet portala prom.com.hr. Posebno zanimanje za sigurnost zračnog prometa u segmentima održavanja zrakoplova, sustava upravljanja sigurnosti zrakoplovnih kompanija i kontrole kvalitete.