Pazite na karakteristike automobilske gume koju kupujete

Photo: Filip Radić

Europsko označavanje automobilskih guma obavezno je za sve proizvođače automobilskih guma u Europi i zato ne kupujte gume bez obavezne etikete.

U skladu s europskom direktivom o označavanju guma, sve gume za osobna i laka dostavna vozila koja se prodaju na europskom tržištu moraju imati posebne oznake na kojoj se nalaze ocjene njihovih performansi. Označavanje i testiranje prema strogom sustavu obvezno je za sve gume proizvedene nakon 1. srpnja 2012. Na oznakama ćete naći tri faktora po kojima se gume uspoređuju, a to su:štedljivost (potrošnja, odnosno iskoristivost goriva), držanje na mokrom (zaustavni put na mokrom kolniku) i buka (vanjska razina buke koju gume proizvode pri vožnji). Novi propis o označavanju guma važan je zbog poboljšanja sigurnosti na cestama, smanjenja potrošnje goriva i emisije CO2 te smanjenja buke prometa.

Više pročitajte ovdje.

Izvor: auto start

Gordana Kordić
Studentica cestovnog prometa. Zanimaju ju područja sigurnosti cestovnog prometa i prometno-tehnička vještačenja prometnih nesreća.