Radionica “Kooperativni sustavi u prometu i transportu”

Fakultet prometnih znanosti / Juraj Fosin

Na Fakultetu prometnih znanosti Sveučilišta u Zagrebu na Kampusu Borongaj, 17.12. održala se radionica Kooperativni sustavi u prometu i transportu. Više o samoj najavi i programu radionice možete pročitati ovdje.

Radionicu su otvorili moderator, profesor Sadko Mandžuka, dekan Fakulteta prometnih znanosti prof. Hrvoje Gold, te profesor s Fakulteta elektrotehnike i računarstva prof. Bojan Jerdić u ime Akademije tehničkih znanosti Hrvatske koja je bila pokrovitelj ove radionice.

Fakultet prometnih znanosti / Juraj Fosin

Nakon uvodnih riječi, započela su predavanja. Prvo predavanje održao je prof. Sadko Mandžuka, u predavanju je približio kontekst razvoja prometa, te sadašnju situaciju i problematiku u prometu prilikom čega se fokusirao na problem sigurnosti u prometu, te odnosa između razvoja tehnologije prometa i samih ljudskih performansi. Naglasio je i važnost holističkog pristupa u rješavanju prometnih izazova kao dio inteligentnih transportnih sustava. Profesor Mandžuka zatim je približio koncept i važnost kooperativnih sustava u prometu, a to je argumentirao i iznimno velikim ulaganjima u to područje od strane Europske unije i drugih dionika. Na kraju je izrazio žaljenje zbog ne pojavljivanja relevantnih političkih predstavnika koji bi upotpunili smisao ove radionice o kooperativnim sustavima čija je okosnica upravo međusobna suradnja između svih dionika.

Fakultet prometnih znanosti / Juraj Fosin

Drugo predavanje održao je Radovan Zentner s Fakulteta elektrotehnike i računarstva. Profesor Zentner je na početku izrazio zadovoljstvo održavanjem ove radionice, tvrdeći kako je ITS veoma zrelo područje za primjenu. U svojoj prezentaciji obradio je temu: Radiokomunikacijski aspekti u ITS kooperativnim sustavima. Prof. Zentner pojasnio je glavne značajke bežičnih komunikacija za primjenu u ITS, uz to pozabavio se i pitanjem dionika (stakeholdera), a za kraj naveo je zanimljivosti iz područja autonomnih vozila, te primjenu naprednih tehnologija u prometu te važnost standardizacije. Zanimljiv je bio primjer koji je prof. Zentner naveo o slučaju hakiranja autonomnog vozila te preuzimanje potpune kontrole nad automobilom, zbog čega se povukla cijela serija vozila s tržišta.

Kako su se predavanja odužila, bolje rečeno kako su profesori imali zanimljive teme predavanja i vrlo entuzijastični pristup izlaganjima, predviđeni termini su bili probijeni tako da je završna diskusija koja je bila predviđena po službenim rasporedu prebačena na neformalni dio ovog skupa, nakon službenih predavanja.

Alen Pavlić Ravšer
Student diplomskog studija inteligentnih transportnih sustava na Fakultetu prometnih znanosti Sveučilišta u Zagrebu. Područja zanimanja: ITS, V2X komunikacija, kooperativni sustavi, ekološki održiva mobilnost, eMobilnost, upravljanje u incidentnim situacijama.