Istraživanje definiralo sedam različitih tipova vozača

Photo: Marin Dokoza

Istraživanje o socijalnoj psihologiji sigurnosti u cestovnom prometu, koje su proveli Londonska škola ekonomije i političkih znanosti (LSE) i proizvođač guma Goodyear, definiralo je sedam različitih tipova ličnosti vozača – “učitelj”, “sveznalica”, “natjecatelj”, “osvetnik”, “filozof”, “neutralni promatrač” i “bjegunac”.

Zaključci psihologa pokazuju da vrijeme provedeno za volanom može biti vrlo stresno i puno frustracija, a u vožnji se na taj stres različito reagira. Većina tipova ponašanja može izazvati opasne situacije u prometu, zato je upravo razumijevanje svoga ponašanja prvi korak do boljega ovladavanja ponašanja i posljedično sigurnije vožnje, stoji u priopćenju.

“”Učitelj” želi da drugi vozači budu svjesni gdje su pogriješili, stoga ih poučava  o pogreškama. “Osvetnik” želi kazniti druge vozače za svaki pogrešan potez koji primjeti, dok “filozof” bez problema prihvaća postupke drugih vozača kakvi god oni bili.

O ostalim tipovima vozača pročitajte ovdje, te doznajte kojem tipu pripadate.

Izvor: Večernji list

Gordana Kordić
Studentica cestovnog prometa. Zanimaju ju područja sigurnosti cestovnog prometa i prometno-tehnička vještačenja prometnih nesreća.