Microsoft podatkovni centri postavljeni na dnu mora

Izvor fotografije: pixabay.com

U kolovozu 2015. godine Microsoftovi inženjeri su spustili ogromnu čeličnu kapsulu deset metara ispod površine mora u Tihom oceanu s čime je započeo projekt naziva Project Natick. Prototip podatkovnog centra nazvan je Leona Philpot po liku iz igre Halo. Testni podatkovni centar radio je tri mjeseca, od kolovoza do studenog 2015.

Na kapsulu je postavljeno stotinjak senzora koji mjere sve aspekte prirodnih uvjeta- tlak, vlažnost i pokret. Posada fizički nije mogla pristupiti podatkovnom centru, međutim to i ne predstavlja problem jer podatkovni centri mogu raditi više od 20 godina bez ljudske intervencije.  Microsoft podvodnim podatkovnim centrima želi omogućiti servise koji će biti brži nego postojeći te želi postići znatno smanjenje troškova usluga.

Glavni smisao potapanja podatkovnog centra osim besplatnog vodenog hlađenja  je latencija. Latencija označava vrijeme potrebno da podaci stignu od svog izvora do odredišta. Kako većina ljudi živi unutar 200 km od obale mora, podatkovni centri postavljeni pod morem približeni su ljudima čime je smanjena latencija.

Kapsula bi se pogonila pomoću obnovljivih izvora energije čime je utjecaj na okoliš minimalan. Iz Microsofta govore kako se podatkovni centri mogu u potpunosti reciklirati. Vrijeme instalacije iznosi od dvije godine do 90 dana.

Više o samom projektu možete pogledati na videu.

Ostaje pitanje; kako će se podatkovni centri servisirati?

Izvor: ictbusiness.info, vidi.hr

Ana Papac
Studentica informacijsko komunikacijskog prometa na Fakultetu prometnih znanosti. Područje interesa: razvoj bežičnih tehnologija i usluga, te IT sigurnost.