Održana konferencija „Business Fleet Menagement“

Izvor: track-platform.com

U organizaciji Filipović poslovnog savjetovanja d.o.o dana 26. listopada u prostorijama Esplanada Zagreb hotela održana se druga po redu  Konferencija o upravljanju poslovnim voznim parkovima „Business Fleet Menagement“.

Program Konferencije sastojao se od četiri glavne rasprave i dvije stručne prezentacije. Na Konferenciji su bile pruisutne međunarodne tvrtke sa sjedištem u Republici Hrvatskoj kao ALD International i UniCredit Leasing koji su ujedno predstavljali i službene partnere Konferencije. Od Hrvatskih predstavnika Konferenciju su podržali Hrvatska udruga poslodavaca i Hrvatska gospodarska komora kao pokrovitelji.

Autor: Ivan Milat

Glavnu stručnu prezentaciju održao je gosopdin Stephane Renie direktor prodaje i marketinga ALD International na temu svjetskih modela i trendova fleet menagamenta. Predstavnica UniCredit Leasing grupacije gospođa Manuela Pachoining održala je prezentaciju na temu iskustva u fleet menagementu u CEE (Central Eastern Europe).

Nakon stručnih prezentacija započeo je okrugli stol programa Konferencije na teme:

• Budućnost Leasinga – pogled na trostrani odnos
  • Optimizacija upravljanja poslovnim voznim parkom
  • Trendovi integracije Fleet Management sustava u poslovne procese poduzeća
  • Green kao epitet budućnosti autoindustrije“

Definitivni najzanimljivija prezentacija bila je „Green kao epitet budućnosti autoindustrije“. Smjernice okruglog stola odnosile su se na položaj Hrvatske kao primjera države u kojoj električna mobilnost ima najveće pozitivne učinke te način na koji električna mobilnost pridonosi poslovnoj učinkovitosti.  Sudionici su se dotakli i tema novih poslovnih modela pri najmu vozila i upravljanju većim voznim parkovima na temelju najnovijih zelenih tehnologija, „Green flote“ velikog poslovnog sustava, promjenama odnosa prema službenim motornim vozilima u urbanim sredinama i vizijama bezugljične poslovne logistike te smanjenja opterećenja prometa u turističkim destinacijama pomoću električne mobilnosti.

Zdenko Kiričić, upravitelj Energetske zadruge „Otok Krk“

„Zadruga je započela na studiji za i-mobilnost koja je poticala bike i car sharing odnosno „pametni otok“. Na Krku se trenutno nalazi 11 punionica snage do 44 kWh i 10 električnih automobila. Cijeli projekt djeluje i na posljedicu kvalitetnijeg turizma.“

Marijan Babić – direktor, Avant car d.o.o.

„Problem prijelaza na el. vozila u najvećoj mjeri  predstavlja infrastruktura. U RH trenutno postoji oko 100 punionica iako realno gledajući sve utičnice su ujedno i punionice. Prije dvije godine problem je ujedno predstavljala i nabavka vozila, osiguranje, održavanje i financiranja vozila . Danas tih problema ima  sve manje a najveći poticaj prijelazu na el. vozila predstavlja „user experience“ odnosno iskustvo vožnje el. vozila.“

Matija Krznar – direktor, Urban Mobility d.o.o

„Spin city“ prva car je sharing usluga. Predstavlja pametno rješenje održivog razvoja prijevoza u samo dva klika. Potrebno je samo rezervirati vozilo otključati ga i korisnik je spreman za vožnju. Sve što je potrebno korisniku je vozačka dozvola i pametni telefon. Grad Zagreb kao partner uvidio je potencijal projekta te je omogućio besplatan parking na području cijelog grada a u cijenu usluge uključeno je gorivo, osiguranje i održavanje vozila. Izgradnja sustava trajala je dvije godine a Spin city predstavlja tehnološki proizvod koji je kapitalno intenzivan i može egzistirati samo uz potporu tijela Republike Hrvatske, Grada Zagreba i drugih financijskih institucija. U voznom parku trenutno se nalazi 30 vozila i to 10 el. vozila i 20 vozila na benzinska goriva.“

Božo Marijanović – izvršni direktor sektora prijevoza, HP – Hrvatska pošta d.d.

„Trenutno u voznom parku Hrvatske pošte nalazi: 1100 osobnih vozila, 2200 mopeda, 2000 bicikli i 180 el. bicikli (pedalec). Ciljevi do 2020. godine se: smanjenje emisije CO2, ušteda do 80% u održavanju i pogonskom gorivu. smanjenje buke. U planu je nabavka 66 el. četverocikala.

Vezano uz ciljeve do 2020. godine predviđa se suradnja s Fondom za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost pri nabavi 2000 mopeda do 2017. godine i  izgradnja logističkih centara sa punionicama za el. vozila. do 2020. godine.“

Svi sudionici okruglog stola bili su složni glede poticaja na kupovinu el. vozila. Poticaji na kupovinu el. vozila nisu dugoročni. Najave su da će već 2020. godine na tržištu EU-e biti prisutna el. vozila sa dometom preko 600 km po cijeni današnjeg „dizelaša.“

Konferenciji su nazočili studenti Fakulteta prometnih znanosti Sveučilišta u Zagrebu kao i predstavnici udruge studenata TRANS i časopisa PROM.

Autor: Ivan Milat

Konferenciji su prisustvovali i studenti Fakulteta prometnih znanosti / Autor: Ivan Milat