Okrugli stol “Održivi gradovi i zajednice”

Ilustracija / Izvor: ODRAZ

ODRAZ-Održivi razvoj zajednice i Udruga gradova u RH pozivaju predstavnike gradova i druge zainteresirane dionike na okrugli stol 5. lipnja 2017., tijekom kojeg se želi razmotriti ulogu gradova u ostvarenju ciljeva održivog razvoja. Okrugli stol organizira se u sklopu projekta “Dijalog o mobilnosti u Zagrebu” i manifestacije Europski tjedan održivog razvoja, koja se svake godine od 30. svibnja do 5. lipnja obilježava diljem Europe s ciljem promocije održivog razvoja i Globalnih ciljeva održivog razvoja.

ZBOG ČEGA OVAJ SKUP?

U Hrvatskoj je gotovo sasvim nezapaženo prošla konferencija  Ujedinjenih naroda o održivom razvoju održana u New Yorku 25. rujna 2015., na kojoj je usvojen Program globalnog razvoja za 2030. (Agenda 2030). Niti mediji niti relevantne državne upravne organizacije nisu na zadovoljavajući način obavijestili hrvatsku javnost o procesu završnog promišljanja i usuglašavanja svjetskih čelnika koji je rezultirao donošenjem novih 17 ciljeva održivog razvoja za razdoblje do 2030. godine. Globalni ciljevi održivog razvoja su univerzalni i moraju biti primjenjivi u svim zemljama i zajednicama, od strane svih ljudi. U njihovoj provedbi treba uzeti u obzir specifične prilike, uvjete i mogućnosti na različitim dijelovima planeta. Treba prepoznati prioritetna područja djelovanja i sagledati vlastite mogućnosti pružanja doprinosa održivom razvoju.

Uvodni pozdrav
Nives Kopajtich-Škrlec, Udruga gradova u RH

• Globalni ciljevi održivog razvoja
    Lidija Pavić-Rogošić, ODRAZ – Održivi razvoj zajednice