Još bolja povezanost!

pub-fabec-cba-landU prvih devet mjeseci 2015. godine, 240 novih direktnih zračnih ruta implementirane su u zračnom prostoru FABEC-a ( Functional Airspace Block Europe Central). Te implementacije novih zračnih ruta dio su zajedničkog europskog projekta po nazivom  „ FABEC Free Route Airspace Project“.

Taj projekt uvelike doprinosi  usklađivanju s drugim europskim projektom kojemu je cilj razviti veliku mrežu direktnih zračnih ruta do 2018. godine. Nekolicina ovih direktnih ruta povezane su s drugim direktnim rutama susjednih FAB-ova (Functional Airspace Block). Neki od tih FAB-ova su : Ujedinjeno Kraljevstvo – Irska FAB, FABEC, „Blue Med FAB“. Takvim ujedinjavanjem direktnih ruta susjednih FAB-ova doprinosi se širenju velike zajedničke mreže direktnih ruta.

Zanimljivo je nadodati kako mreža prekograničnih direktnih ruta dostupna u  Belgiji, Luksembugu, Njemačkoj i Nizozemskoj razvijene od strane EUROCONTROL  Maastrischt UAC-a i DFS Deutsch Flugsicherung –a uvelike doprinose razvoju velike zajedničke mreže direktnih ruta. Do danas je implementirano 800 direktnih ruta, više od polovice operativno je svakodnevno od 0-24 sata. U francuskom i švicarskom zračnom prostoru implementirano je 145 novih direktnih zračnih ruta, uglavnom se radi o noćnim rutama.

Značajne promjene koje donose nove direktne zračne rute su smanjenje prijeđenih milja na godišnjoj razini od  510 000 nautičkih milja, time štedeći zrakoplovnom gorivu u iznosu od 3000 tona, što na kraju doprinosi smanjenju emisija ugljičnog  dioksida za 10 200 tona godišnje, te 4.8 milijuna eura.

Inicijativa za promoviranje korištenja novih direktnih ruta prema zrakoplovnim kompanijama je sve veća. U suradnji s pružateljima usluga za planiranje leta zrakoplovnim kompanija i pružateljima usluga zračnog prometa (ANSP) nastoji se osigurati što optimalniji odabir direktne rute te maksimalna iskoristivost za zrakoplovnu kompaniju.

Piše : Filip Trojko

Izvor : www.eurocontrol.com

Filip Trojko
Urednik rubrike Aeronautika at Web portal PROM Student treće godine preddiplomskog studija Aeronautike - modula kontrola leta na Fakultetu prometnih znanosti. Interesiraju ga sigurnost zračnog prometa te novi sustavi koji utječu na poboljšanje protoka zračnog prometa.