Bura – najjača instalacija na području hrvatske i regije

Instalacija vrijedna 44 milijuna kuna stigla je u Kampus Sveučilišta u Rijeci.  Oprema zauzima 100 metara kvadratnih i nabavljena je u sklopu projekta Razvoj istraživačke infrastrukture.

Na superračunalu izvršena je provjera operativnih sustava, hard diskova i dijela umreženja, te aplikacijsko testiranje. Nakon što se obave sve provjere do kraja godine računalo će se pripremiti za korisnike. Većina zainteresiranih korisnika superračunalo koristila bi za dizajn novih proizvoda ili u farmaceutskoj industriji.

22.10.2015., Rijeka - Superracunalo Bura u zgradi Sveucilisnih odjela kampusa na Trsatu.  Photo: Goran Kovacic/PIXSELL

Bura, kako je instalacija nazvana, barem je 40 puta brža od dosadašnjeg najbržeg hrvatskog superračunala Isabelle u vlasništvu zagrebačkog SRCE-a. Glavna prednost Bure je hlađenje na frikuling do 27 stupnjeva Celzijevih, a od 35 Celzijevih stupnjeva najviše instalacija hladi se vodom. Više možete pročitati na poslovni.hr

Izvor: poslovni.hr

Izvor fotografija: poslovni.hr

Ana Papac
Studentica informacijsko komunikacijskog prometa na Fakultetu prometnih znanosti. Područje interesa: razvoj bežičnih tehnologija i usluga, te IT sigurnost.