STRUČNA PRAKSA za prihvatne organizacije
Upoznajte nas
Fakultet prometnih znanosti Sveučilišta u Zagrebu registriran je 10. listopada 1984. godine kao samostalna znanstveno-nastavna i znanstveno-istraživačka organizacija čija je djelatnost od posebnog društvenog interesa. Danas Fakultet broji oko 1850 studenata i oko 14 000 završenih studenata (alimni),
Na fakultetu se obavlja visokoškolska i sveučilišna edukacija iz svih prometnih grana, uključujući i nove programe inteligentnih transportnih sustava (ITS) i logistike. Suradnja s vodećim svjetskim i europskim fakultetima transportnog inženjerstva i logistike stvara uvjet za kreativno djelovanje u rješavanju prometnih i transportno-logističkih problema, kako u Hrvatskoj, tako i u njenom okruženju.
Časopis – The journal Traffic & Transportation međunarodno je indeksiran znanstveni časopis koji objavljuje Fakultet prometnih znanosti Sveučilišta u Zagrebu.
Misija našeg časopisa je pružiti visokokvalitetnu komunikaciju rezultata istraživanja, što je presudno za učinkovitost znanstvenog istraživanja, promicanje znanstvenih informacija i novih ideja te izvornih istraživanja na polju prometnog i transportnog inženjerstva. Časopis izlazi na engleskom jeziku.
ZIRP je jedne od vodećih konferencija u regiji u području transporta i logistike s međunarodnim priznanjem (sudionici iz oko 20 zemalja) koju organizira Fakultet prometnih znanosti Sveučilišta u Zagrebu
ZIRP sustavno promovira znanstvenu i profesionalnu suradnju uvodeći inovativna rješenja i mogućnosti implementacije u tvrtke. Glavni cilj konferencije je potaknuti inovacije u prometnoj industriji pružajući mogućnost znanstvenicima i stručnjacima za zajednički rad.
Misija je Fakulteta prometnih znanosti Sveučilišta u Zagrebu pružiti kvalitetno preddiplomsko, diplomsko i poslijediplomsko obrazovanje te omogućiti znanstveno-istraživački i stručni rad za uspješno sudjelovanje u djelotvornom i učinkovitom razvoju prometa, logistike i aeronautike.
Vizija je Fakulteta prometnih znanosti Sveučilišta u Zagrebu biti prepoznatljivom visokoobrazovnom sveučilišnom ustanovom u području tehničkih znanosti, u polju tehnologija prometa i transport koja je integrirana u Europski prostor visokoga obrazovanja i u Europski istraživački prostor kao potpora razvoju gospodarstva i društvene zajednice. Fakultet viziju ostvaruje stalnim unaprjeđenjem nastavnih planova i programa, znanstveno-istraživačkim i stručnim radom te razvojem ljudskih potencijala.
Na Fakultetu prometnih znanosti djeluju tri studentske udruge: Udruga studenata Fakulteta prometnih znanosti – TRANS, podružnica Hrvatske akademske zajednice – HAZ te podružnica Studentskog zbora Sveučilišta u Zagrebu.
Također djeluju:
- HKIP – Hrvatska komora inženjera tehnologije prometa i transporta
- AMAC-FSC Hrvatska udruga diplomiranih inženjera i inženjera Fakulteta prometnih znanosti
- Klub kolekcionara FPZ
- Znanstvena zaklada FPZ
- Udruga Inteligentni transportni sustavi Hrvatska
- Sportski Klub Aeronautike (SKA)
- Planinarska udruga Fakulteta prometnih znanosti
- Športska udruga Fakulteta prometnih znanosti Sveučilišta u Zagrebu
Fakultet provodi znanstvena, razvojna i stručna istraživanja u skladu sa strateškim interesom Republike Hrvatske.
Fakultet sustavno razvija nacionalno i međunarodno prepoznatljivu izvrsnost u obrazovanju i istraživanju u području tehničkih znanosti, u polju tehnologija prometa i transport.
Jedan od načina postizanja te izvrsnosti jeste i unapređenje stručne prakse predviđeno projektom PRISTUP FPZ, unapređenje i provedba stručne prakse na Fakultetu prometnih znanosti.








Cestovni promet
U sklopu smjera Cestovni promet studenti se na preddiplomskom i diplomskom studiju obrazuju u području upravljanja prometnim tokovima, tehnologije prijevoza robe i putnika, projektiranja prometnica i raskrižja, sigurnosti prometa, prometnog planiranja i vrednovanja projektnih rješenja.
Karijera s prometom

Željeznički promet
Studij na Zavodu za željeznički promet obuhvaća edukaciju studenata i osigurava širina obrazovanja na svim razinama sveučilišnog studija te znanstveno-istraživački rad kroz razvoj i praćenje najnovijih spoznaja iz područja željezničkog prometa. Kontinuirano se unaprjeđuje znanstvena djelatnost i nastavni proces uz jačanje veza s domaćim i međunarodnim institucijama koje sudjeluju u edukaciji.
Karijera s prometom

Vodni promet
Od petog semestra preddiplomskog studija te prvog semestra diplomskog studija smjera Vodni promet, nastavni planovi i izvedbeni programi studija studentima osiguravaju potrebnu razinu stručnog obrazovanja, koja ga završetkom preddiplomskog i diplomskog studija čini osposobljenim za rad i djelovanje u bilo kojem segmentu struke kao npr. analizu, prepoznavanje i razumijevanje primjene tehnologija u pomorskom i riječnom prometu.
Karijera s prometom

Zračni promet
Od petog semestra preddiplomskog studija te od prvog semestra diplomskog studija smjera Zračni promet, nastavni planovi i programi izrađeni su tako da studentu osiguraju adekvatnu širinu obrazovanja koja ga stjecanjem diplome preddiplomskog i diplomskog studija čini osposobljenim za rad i djelovanje u bilo kojem segmentu zračnog prometa (aerodromi, zračni prijevoznici, prateće službe kontrole zračnog prometa i drugo).
Karijera s prometom

Poštanski promet
Od petog semestra preddiplomskog studija te prvog semestra diplomskog studija smjera Poštanski promet, nastavni planovi i izvedbeni programi studija studentima osiguravaju potrebnu razinu stručnog obrazovanja, koja ga završetkom preddiplomskog i diplomskog studija čini osposobljenim za rad i djelovanje u bilo kojem segmentu struke kao npr. izračunavanje prometnog opterećenja u poštanskoj mreži, te predlaganje mjera optimizacije.
Karijera s prometom

Informacijsko-komunikacijski promet
Od petog semestra preddiplomskog studija te od prvog semestra diplomskog studija smjera Informacijsko-komunikacijski promet, nastavni planovi i programi izrađeni su tako da studentu osiguraju nužnu širinu stručnog obrazovanja koja ga stjecanjem diplome preddiplomskog i diplomskog studija čini osposobljenim za rad i djelovanje u bilo kojem segmentu struke, kao npr. primjenu inovativnih metoda u rješavanju problema iz područja telekomunikacijskog inženjerstva
Karijera s prometom

Gradski promet
Od petog semestra preddiplomskog studija te od prvog semestra diplomskog studija smjera Gradski promet, nastavni planovi i programi izrađeni su tako da studentu osiguraju potrebnu širinu stručnog obrazovanja koja kandidata stjecanjem diplome preddiplomskog odnosno diplomskog studija čini osposobljenim za rad i sposobnim za postizanje najviših osobnih i profesionalnih standarda u sferi tehnologije prometa i transporta kao npr. analizu urbanog prometnog sustava u gradovima primjenom stečenih znanja te rješavanje srednje/najsloženijih složenih inženjerskih problema
Karijera s prometom






Inteligentni transportni sustavi
Nastava na smjeru Inteligentni transportni sustavi (ITS) provodi se kroz preddiplomski i diplomski studij. Nastavni planovi i sadržaj predmeta u skladu su s najnovijim dostignućima („state-of-the-art“) iz područja ITS-a u Europi i svijetu. Stjecanjem diplome (preddiplomske i/ili diplomske razine) student stječe kompetencije za zaposlenje u tvrtkama i organizacijama koje u svom djelokrugu rada imaju područje inteligentnih transportnih sustava.
Karijera s prometom

Logistika
Od petog semestra preddiplomskog studija te od prvog semestra diplomskog studija smjer Logistika, nastavni planovi i programi izrađeni su tako da studentu osiguraju potrebnu širinu stručnog obrazovanja koja ga stjecanjem diplome preddiplomskog odnosno diplomskog studija čini osposobljenim za rad i sposobnim postizanja najviših osobnih i profesionalnih standarda u sferi organizacije i upravljanja logističkim sustavima.
Karijera s prometom

Civilni pilot
Studijski program Aeronautika obuhvaća izučavanje i primjenu zakonitosti, principa i metoda upravljanja letom i vođenja zrakoplova u zračnom prostoru. Na sveučilišnom preddiplomskom studiju aeronautike postoje izborni moduli civilni pilot, vojni pilot i kontrola leta. Završetkom studija, pored diplome, stječu se i odgovarajući certifikati i licence koje su povezane s teorijskim i praktičnim osposobljavanjem tijekom studija.
Karijera s prometom

Vojni pilot
Studijski program Aeronautika obuhvaća izučavanje i primjenu zakonitosti, principa i metoda upravljanja letom i vođenja zrakoplova u zračnom prostoru. Na sveučilišnom preddiplomskom studiju aeronautike postoje izborni moduli civilni pilot, vojni pilot i kontrola leta. Studenti će moći pored znanja i vještina upravljanja i vođenja zrakoplova imati visokostručna inženjerska znanja i spoznaje primjenjive na rješavanje problema vezanih uz implementaciju i korištenje novih tehnologija.

Kontrola leta
Na sveučilišnom preddiplomskom studiju aeronautike postoje izborni moduli civilni pilot, vojni pilot i kontrola leta. Završetkom studija, pored diplome, stječu se i odgovarajući certifikati i licence koje su povezane s teorijskim i praktičnim osposobljavanjem tijekom studija. Na diplomskom studiju aeronautike stječu se konkretna znanja i vještine za učinkovitu upotrebu zrakoplovnih prijevoznih sredstava, kao i za organizaciju i kontrolu potrebnu za upravljanje procesima u zračnom prostoru.
Karijera s prometom
Stručna praksa na Fakultetu prometnih znanosti
Stručna praksa na Fakultetu prometnih znanosti je obvezan predmet što govori o važnosti prakse za sve studente preddiplomskog i dodatni izbor za studente diplomskog studija. Kroz stručnu praksu želi se postići pristup za nove mogućnosti poslodavca u odlučivanju budućeg planiranja zapošljavanja kao i suradnje s obrazovnim ustanovama. Poslodavac bi na ovaj način imao priliku:
- pobliže upoznati studenta i njegov smjer za koji se školuje na FPZ-u
- imati priliku kroz stručnu praksu obučavati najbolje studente, za buduće svoje zaposlenike
- isprobati nove ideje i pronaći nove talente
- predstaviti rad svoje organizacije studentima koji u budućnosti svojim znanjem mogu pridonijeti profitu tvrtke ukoliko im se pruži prilika.
Jedna od glavnih zadaća projekta PRISTUP FPZ je ukazati na važnost poveznice sustava obrazovanja kroz stručnu praksu i zapošljavanja budućih studenata, odnosno potaknuti poslodavce na uključivanje u program stručne prakse kroz aktivnosti kao što su:
- edukacija za mentoriranje (coaching) studenata
- praćenje rada i vrednovanje studenata
- upoznavanje poslodavca s ishodima učenja na smjerovima FPZ-a.
Uloga mentora u prihvatnoj organizaciji jest upoznavanje studenta s organizacijom i funkcioniranjem Prihvatne organizacije, upoznavanje sa sustavom rada i poslovanja pojedinih oraganizacijskih jedinica u prihvatnoj organizaciji i konkretne organizacijske jedinice u kojoj će student obaviti najveći dio stručne, nadzor nad radom studenta na konkretnim poslovima koji su mu dodijeljeni u prihvatnoj organizaciji.