Studijski program
Sveučilišni studijski program aeronautike je namijenjen obrazovanju i osposobljavanju studenata za obavljanje poslova visoke složenosti u gospodarstvu, državnome, javnome i privatnom sektoru i znanosti te za razvoj i primjenu znanstvenih i stručnih dostignuća. Osnovna orijentacija studija je usmjerena na zračni promet, prijevoz i letačku djelatnost, eksploataciju zrakoplova i zračnog prostora. Specifičnost studija je da se preko studijskih programa preddiplomskog studija (moduli) provodi osposobljavanje pilota i kontrolora zračnog prometa prema certificiranim programima osposobljavanja od strane hrvatskih i europskih zrakoplovnih vlasti. Na taj način studenti pored završenog studija imaju mogućnost stjecanja uvjeta za polaganje odgovarajućih ovlaštenja i dozvola za rad, bilo kao piloti zrakoplova, bilo kako kontrolori zračnog prometa. Iako ovaj segment tvori primarni dio preddiplomskog studijskog programa, on ne predstavlja uvjet studiranja, pa postoji mogućnost izbora studenata da završe studij aeronautike prema ponuđenim modulima (civilni pilot, vojni pilot, kontrolor leta), a da ne steknu uvjete za polaganje ovlaštenja. Neovisno o odabiru načina studiranja kroz studij aeronautike, studenti završetkom studija također stječu međunarodno definiranu razinu znanja, vještina i sposobnosti koje omogućuju obavljanje navedenih visokostručnih zanimanja.
Preddiplomski studij aeronautike projektiran je za relativno malu upisnu kvotu zbog čega su specijalistička usmjeravanja u studiju izvedena sa izbornim modulima koji se formiraju pomoću izbornih predmeta. Nastava izvodi u tri izborna modula: vojni pilot, civilni pilot i kontrolor zračnog prometa.
Nastavni plan i program studija aeronautike je koncipiran tako da studenti tijekom nastave stječu i specifične vještine kroz praktičnu nastavu iz kontrole letenja i samog letenja u zračnom prometu. Taj dio vježbi se mora izvoditi u skladu sa Zakonom o zračnom prometu, a nastava je podržana propisanom organizacijskom strukturom koju u sveučilišnoj nastavi prepoznajemo kao „nastavna baza ili radilište za praktičnu nastavu“. Nastavna baza za praktičnu nastavu iz navigacije i letenja pod nazivom Hrvatsko zrakoplovno nastavno središte (HZNS) je smještena na aerodromu Lučko. Ona djeluje u skladu s međunarodnim propisom JAR FCL 1 gdje se prepoznaje kao FTO – Flying Training Organisation.
Za praktičnu nastavu iz segmenta kontrole letenja, osnovan je Hrvatsko učilišno središte za kontrolu letenja (HUSK) kao posebna organizacijska jedinica koja se u međunarodnim propisima prepoznaje kao ATC Training Organisation. Trenutno se dio nastavnog plana i programa provodi na simulatorima u Hrvatskoj kontroli zračne plovidbe na aerodromu Pleso.
Na sveučilišnom diplomskom studiju aeronautike stječu se konkretna znanja i vještine za učinkovitu upotrebu zrakoplovnih prijevoznih sredstava, kao i za organizaciju i kontrolu potrebnu za upravljanje procesima u zračnom prometu. Studijski program sadrži dvije grupe predmeta: obavezni predmeti koji su zajednički za sve studente aeronautike i izbornu skupinu predmeta. U skupini obaveznih predmeta studenti stječu teorijska znanja i praktične vještine iz tehnologije zračnog prometa, održavanja zrakoplova, teorije leta helikoptera i teorije leta i aerodinamike velikih brzina. Kroz izbornu grupu predmeta studentima je omogućeno profiliranje i usmjeravanje u području vlastitog interesa. Izborni predmeti modelirani su prema završenom odgovarajućem smjeru na preddiplomskoj razini (pilotski i kontrolorski modul) i temeljem toga predstavljaju logičan nastavak studiranja te nadogradnju spoznaja stečenih na preddiplomskoj razini. Takvim načinom nastavka studiranja sa preddiplomske razine, definiranjem obaveznih kolegija i mogućnošću odabira izbornih kolegija zaokružuju se specifična i konkretna znanja i vještina iz područja aeronautike.
Znanstveno-istraživački i stručni rad
1. Znanstveni projekt: Parametri ekoloških utjecaja na razvoj infrastrukture i transportnih sustava (voditelj: prof. dr. sc. Tino Bucak)
2. Razvojni projekt Uređenje prostora Laboratorija za eksperimentalnu aerodinamiku,
Projekt opisuje mogućnost uređenja prostora za revitalizaciju Laboratorija za eksperimentalnu aerodinamiku u dijelu objekta 210 u Sveučilišnom kampusu Borongaj
3. Osnivanje laboratorija:Laboratorij za simulaciju zračnog prostora
Projekt je zamišljen kao integracija simulatora letenja na aerodromu Lučkom s budućim ATC simulatorom na kampusu Borongaj preko interneta
4. Projekt: Implementacija GNSS operacija u RH
Projekt ima za cilj razraditi strategiju i stvoriti preduvjete za implementaciju operacija zrakoplova pomoću satelitskih navigacijskih sustava (u suradnji s Agencijom za civilno zrakoplovstvo, u razvoju)