Povratak na naslovnu stranicu
Promet - Traffic&Transportation Međunarodna mobilnost i suradnja Konferencija ZIRP Centar za promet i logistiku d.o.o. SKAI LABS d.o.o.
Stručni skup TreSP-Network okupio 80-ak sudionika iz 18 zemalja svijeta
Fakultet prometnih znanosti, 19.09.2024, 13:15

TreSP-Network_2024.JPG

Međunarodni stručni skup 10th Meeting of the Trespass and Suicide Prevention Network (TreSP-Network) održan je 12. i 13. rujna 2024. godine na Fakultetu prometnih znanosti Sveučilišta u Zagrebu u suradnji s Međunarodnom željezničkom unijom (UIC) okviru projekta Model projektiranja prometno-tehničkih elemenata ceste u zoni željezničko-cestovnih prijelaza koji je dio Nacionalnog plana sigurnosti cestovnog prometa Republike Hrvatske.

Podršku u organizaciji stručnog skupa dali su tvrtke HŽ Infrastruktura i Altpro koji su suorganizirali  tehničke posjete te HŽ Putnički prijevoz koji je svim sudionicima stručnog skupa donirao prijevozne karte za vlak za putovanja na lokacije održavanja tehničkih posjeta u Velikoj Gorici i Velikom trgovišću. Partneri u ostalim aktivnostima bili su Ministarstvo unutarnjih poslova, Agencija za istraživanje nesreća u zračnom, pomorskom i željezničkom prometu i Agencija za sigurnost željezničkog prometa.

Na stručnom skupu sudjelovalo je 80-ak sudionika iz 18 zemalja svijeta. Stručni skup održan je u hibridnom obliku. U Zagreb su stigli stručnjaci iz 10 zemalja, i to Velike Britanije, Danske, Švedske, Finske, Francuske, Belgije, Portugala, Estonije, Japana i Hrvatske, a na daljinu su sudjelovali kolege iz ostalih zemalja od Kanade i SAD-a do Argentine.

Stručni skup bio je koncipiran u tri dijela. Prvi dio održao se 12. rujna 2024. godine od 9:00 do 14:00 sati na Fakultetu prometnih znanosti Sveučilišta u Zagreb, u kampusu Borongaj te je bio posvećen prvom dijelu prezentacija stručnjaka  o temama iz područja nedozvoljenih prelazaka preko željezničke pruge i samoubojstava na željeznici. Riječi dobrodošlice sudionicima stručnog skupa uputili su prodekan prof. dr. sc. Mladen Nikšić i prof. dr. sc. Danijela Barić, voditeljica projekta u okviru kojega je organiziran ovaj stručni skup.

U svojim prezentacijama i diskusiji, naši predavači i sudionici razmijenili su primjere najbolje prakse, istraživačke projekte, tehnološka rješenja za sprječavanje neovlaštenog ulaska na željezničko područje i samoubojstava na željezničkoj pruzi.

Dr. Ann Mills (zamjenica ravnatelja System Safety & Health at the Rail Safety and Standards Board (RSSB) i predsjednica TreSP-Network-a) predstavila je aktivnosti i program rada radne skupine UIC-a, uključujući reviziju alata Restrail i koordinaciju TRESPAD-a. TRESPAD je druga globalna kampanja o  sigurnosti na željeznici koju je UIC pokrenuo u lipnju 2022. godine nakon Međunarodnog dana svjesnosti o opasnostima na željezničko-cestovnim prijelazima (ILCAD), a obje koordinira Isabelle Fonverne iz UIC-a.

Heather Neil (Tracksafe Australia) održala je prezentaciju o preventivnim mjerama koje se provode u Australiji “Trespass and suicide prevention plan in Australia”.

Nils La Cour, manager u danskim željeznicama DSB i potpredsjednik TreSP-Network-a u svom predavanju “Successful implementation of AI solution at DSB” govorio je o uspješnoj implementaciji AI rješenja u svrhu sprječavanja neovlaštenih kretanja u željezničkom području te  samoubojstava na željezničkoj mreži u Danskoj.

Prof. dr. sc. Danijela Barić, redovita profesorica na Fakultetu prometnih znanosti Sveučilišta u Zagrebu i članica UIC-ove radne grupe  TreSP-Network Grupe u svom predavanju “The Power of collaboration” osvrnula sa na projekte istraživačke grupe koju vodi na Fakultetu prometnih znanosti, posebno naglasila značaj kontinuirane suradnje svih dionika u cilju prevencije rizičnog ponašanja sudionika u prometu i na kraju predstavila sljedeće hrvatske govornike iz željezničkog sektora u Hrvatskoj.

Darko Barišić, član Uprave HŽ Infrastrukture održao je predavanje pod naslovom “Safety starts with you” u kojemu je prezentirao je statističke podatke o neovlaštenim kretanjima na pruzi i samoubojstvima na željezničkim prugama te poduzetim preventivno-edukativnim mjerama koje HŽ Infrastruktura dugi niz godina provodi s ciljem prevencije nesreća na cjelokupnoj mreži željezničkih pruga u Republici Hrvatskoj.

Želimir Delač, ravnatelj Agencije za sigurnost željezničkog prometa svojim predavanjem ”Supervision of the railway system in the context of trespass and suicide prevention” informirao je  sudionike stručnog skupa o ulozi Agencije u domeni sigurnosti željezničkog prometa na nacionalnoj, ali i na razini Europske unije.

Vladimir Švrljuga, strojovođa u HŽ Putničkom prijevozu (HŽPP) održao je emotivno predavanje na temu “Trespasses and suicides on the tracks from the perspective of train drivers” u kojemu je iznio svoje iskustvo iz perspektive strojovođe o nesrećama sa smrtnim posljedicama i samoubojstvima na željezničkoj pruzi. Objasnio je svoje reakcije kada je suočen sa situacijama u kojima je smrtni slučaj neizbježan, s prekršiteljima na otvorenim prugama i ljudima koji neoprezno prelaze prugu u kolodvorima, na stajalištima i željezničko-cestovnim prijelazima te kako strojovođa uspijeva biti psihički i fizički otporan na takve situacije.

Sandra Lovrić, istražiteljica u Agenciji za istraživanje nesreća u zračnom, pomorskom i željezničkom prometu (AIN) u svom predavanju pod naslovom “Review of rail trespassing and suicide by the Croatian investigating body” govorila je o predmetnim problemima iz perspektive Agencije i željezničkih istražitelja, prezentirala različite slučajeve smrtnih slučajeva na pruzi te naglasila da su njihova Izvješće javno objavljena na mrežnoj stranici Agencije.

Dinko Levis, viši kriminalistički tehničar u Službi za očevide i kriminalističku tehniku Policijske uprave zagrebačke, Ministarstva unutarnjih poslova Republike Hrvatske, Istražnog odjela policije, predstavio je istrage nesreća s policijskog stajališta u svojoj prezentaciji pod naslovom „Accident or suicide? Police investigation”.

Tamo Vahemets, predsjednik Operation Lifesaver Estonia (OLE) u svom predavanju Education and Awareness campaigns in Estonia: Let the Train pass” predstavio je OLE-ove preventivno-edukativne aktivnosti u Estoniji.

Johan Fredin Knutzen, specijalist za prevenciju samoubojstava u prometnim sustavima, klinički psiholog pri Nacionalnom centru za istraživanje i prevenciju samoubojstava (Karolinska Institut u  Stockholmu) u svom predavanju Assessment made by NASP on behalf of Trafikverket to prevent railway suicides so far, assessed the efforts, and gave recommendations to increase the likelihood of preventing suicides in the future and in alignment with the goal for 2030.” predstavio je brojne aktivnosti i mjere koje se provode u Švedskoj.

U Zagreb su na stručni skup stigla dva predstavnika japanskih željeznica koje su organizirane u dvije tvrtke East Japan Railway (JR EAST) i West Japan Railway (JR WEST) te su pripremili predavanja o tehnološkim rješenjima koja su uvedena u Japanu kako bi se spriječilo padanje ljudi s perona u kolodvorima i na stajalištima te o ostalim mjerama prevencije rizičnog ponašanja sudionika u prometu.

Takashi Otani (East Japan Railway) održao je predavanje na temu Platform Screen Doors on the JR East network” – Update of the actual number of PSDs and future plan to install them in JR East network”.

Nanto Ishiguro (West Japan Railway) održao je predavanje na temu Trespass Prevention - initiatives of JR-West, Platform doors and Level crossing”.

Poslije zajedničkog ručka koji je bio ujedno i prilika za neformalnu diskusiju u prevenciji nesreća, uslijedio je drugi dio stručnog skupa koji je obuhvatio tehnički posjet tvrtci Altpro u Velikoj Gorici i drugi dio prezentacija sudionika. Altpro je hrvatska tvrtka koja se bavi istraživanjem i razvojem te proizvodi proizvode u domeni sigurnosti na željezničko-cestovnim prijelazima, a koje izvozi u 54 zemlje svijeta. Nakon tehničkog posjeta, tvrtka Altpro omogućila je održavanje drugog dijela prezentacija u hibridnom obliku.

Wende Corcoran, potpredsjednica Operation Lifesaver iz SAD-a u svom predavanju „Transit Education and Awareness Campaigns“ bila je usredotočen na preventivno-edukativne kampanje koje se u SAD-u provode s ciljem podizanja svijesti o neovlaštenom ulasku sudionika u prometu u željeznički pružni pojas te izvijestila sudionike stručnog skupa o njihovom godišnjem “Tjednu sigurnosti željeznica” koji se provodi u suradnji s Operation Lifesaver iz Kanade i Meksika od 23. do 29. rujna.

Chris Day (Operation Lifesaver Canada) svojom prezentacijom „Operation Lifesaver Canada: Trespass and Suicide Prevention Activities and Initiatives“ informirao je sudionike stručnog skupa o aktivnostima i inicijativama za sprječavanje nepropisnih prijelaza i samoubojstva u Kanadi usmjerenim na sve vrste javnosti, a posebno na autohtono stanovništvo.

Scott Gabree i Danielle Hiltunen (Volpe Center, SAD) podijelio je informacije o Caltrainovoj novoj praksi (slučaj Palo Alto) u svojoj prezentaciji Media Engagement in Northern California, USA“.

Johan Fredin Knutzen (NASP, Švedska) sažeto je informirao sudionike o konferenciji „20th European Symposium on Suicide and Suicidal Behaviour“ održanoj u Rimu.  

Tin Viduka, član Uprave tvrtke Altpro predstavio je “Tehnološka rješenja za sprječavanje sudara na LC-ima” “Technological solutions to prevent collisions at LCs” te na kraju istaknuo: „Bila nam je čast ugostiti stručnjake TreSP-Networka u našem novom visoko-tehnološkom proizvodnom pogonu i pokazati im kako naša tvrtka doprinosi sigurnosti željezničkog prometa na globalnoj razini. Naši proizvodi su tailor-made rješenja koja su razvijena prema specifičnim zahtjevima naših partnera. Ovaj tehnički posjet pružio nam je priliku da pokažemo kako se potrebe naših kupaca pretvaraju u konkretne i  inovativne proizvode, uz zadovoljenje funkcionalnih, tehničkih i sigurnosnih aspekata.“

Stručni dio prvoga dana završio je u 19:00 sati, a potom je uslijedila i neformalna diskusija uz prigodni domjenak.

Treći dio stručnog skupa održan je 13. rujna 2024., a obuhvatio je stručni posjet željezničko-cestovnom prijelazu u Velikom Trgovišću koji je suorganizirala tvrtka HŽ Infrastruktura. Sudionici su imali priliku obići željezničko-cestovni prijelaz na novoj elektrificiranoj pruzi. Predstavnici HŽ Infrastrukture informirali su sudionike o novoj opremi na pruzi i rekonstrukciji dionica pruga koje su u tijeku, govorili su o problemima neovlaštenog pristupa željezničkom pružnom pojasu, preventivnim mjerama koje provode te su zaključno predavanje održali o zanimljivim crticama iz bogate povijesti željeznice u Hrvatskoj. Nakon zajedničkog ručka, sudionici su se uputili u Zagreb u ugodnoj vožnji novim hrvatskim vlakom.

Na kraju možemo izraziti veliko zadovoljstvo održanim dvodnevnim međunarodnim stručnim skupom. Program je bio bogat, sadržajan, informativan, a povratne informacije sudionika govore nam o njegovoj uspješnosti.

Dodatne informacije o održanom međunarodnom stručnom skupu dostupne su i na mrežnim stranicama Međunarodne željezničke unije na ovoj poveznici https://uic.org/com/enews/article/the-10th-meeting-of-the-uic-trespass-and-suicide-prevention-network-tresp.

Kontakt
info
Sveučilište u Zagrebu
Fakultet prometnih znanosti
Zavod za prometnu signalizaciju
+385 1 245 7972
Kušlanova 2, 10 000 Zagreb
Centar za promet i logistiku d.o.o.
+385 1 238 0297
CPL web

PROMET - Traffic&Transportation ZIRP Međunarodna mobilnost i suradnja Povjerenstvo za upravljanje kvalitetom Udruga bivših studenata FPZ-a

Važnije poveznice