Laboratorij za sigurnost željezničkog prometa namijenjen je prikazu i simulaciji rada uređaja koji osiguravaju visoku razinu sigurnosti odvijanja željezničkog prometa. Laboratorij za sigurnost željezničkog prometa podijeljen je na dva dijela: signalno-sigurnosne uređaje i željezničku maketu.
Prvi dio laboratorija čine željeznički signalni uređaji i sklopovi namijenjeni upotrebi na pruzi i vlakovima te simulacije interakcije rada uređaja međusobno.
Uređaji su:
Svrha tih uređaja jest prikaz njihove primarne funkcije, odnosno rada pojedinih dijelova svakog uređaja.
Drugi dio laboratorija čini željeznička maketa s modelima željezničkih lokomotiva, elektromotornih i dizelskih motornih vlakova te putničkih i teretnih vagona. Svrha same makete je umanjeni prikaz stvarnog funkcioniranja cjelokupnog željezničkog sustava. Budući da je željeznička maketa opremljena signalima te se njezinim radom upravlja pomoću računala, pogodna je kao nastavno sredstvo studentima da sami nauče na koji se način upravlja željezničkim prometom u svakom pojedinom kolodvoru. Na maketi su prikazane i različite vrste željezničkih kolodvora te različite vrste pruga i pripadajuće signalizacije. Kolodvori su specifični zbog različitih vrsta kolosijeka i kolosiječnih skupina. Maketa je također opremljena automatskim otkapčalicama te senzorima za detekciju vlakova na cijeloj kolosiječnoj mreži.
Maketom se može upravljati s nastavničkog i s četiri studentska računala.
Laboratorij za modeliranje i simulacije željezničkih sustava namijenjen je za znanstveno-istraživački i stručni rad te školovanje studenata na sve tri studijske razine na Zavodu za željeznički promet Fakulteta prometnih znanosti. U laboratoriju se izvodi nastava iz kolegija koji u okviru svoga nastavnog plana i programa podrazumijevaju upotrebu specijaliziranih računalnih programa za modeliranje i ispitivanje željezničkih sustava preko simulacije željezničkih procesa.
U laboratoriju se upotrebljavaju računalni programi OpenTrack, RailSys i MatLab i RoboPro.
Laboratorij ima važnu ulogu u edukaciji i razvijen je radi pružanja učinkovite podrške studentima u razvoju njihovih praktičnih znanja i boljeg razumijevanja željezničkih procesa.
Ostale aktivnosti laboratorija usmjerene su na povezivanje s gospodarstvom, istraživačkim institucijama, fakultetima i sveučilištima radi izrade znanstveno-stručnih projekata i znanstveno-istraživačkog rada.